Pytacie  o to, czy nasze kosmetyki z witaminą C można bezpiecznie stosować latem, ciągle to budzi wiele wątpliwości. Od lat witamina c jako składnik aktywny  cieszy się niesłabnącą popularnością. Coraz bardziej udoskonalona forma  oraz wielokierunkowe działanie sprawiają, że z powodzeniem może być wykorzystywana w całorocznej pielęgnacji i to do prawie każdej cery. Mamy dla Was propozycje wybranych kosmetyków z witaminą C, które możecie stosować przez cały rok.

Witamina C - jak działa na skórę i jakie wyróżniamy jej formy?

Witamina C występuje w kilku różnych formach, każda z nich ma unikalne właściwości i potencjalne korzyści dla skóry. Oto kilka najbardziej popularnych form:

 • Kwas L-askorbinowy:
  To jest najczęstsza forma witaminy C, którą można znaleźć w produktach do pielęgnacji skóry. Jest to również najbardziej aktywna forma, która jest silnym przeciwutleniaczem i ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, które mogą powodować uszkodzenia skóry. Kwas L-askorbinowy może pomóc w naprawie uszkodzonej skóry, przyspieszając produkcję kolagenu, który pomaga utrzymać skórę jędrną i zdrową. Może również pomóc w redukcji plam pigmentacyjnych i poprawie jasności skóry.
 • Ascorbyl Palmitate:
  Jest to ester witaminy C i kwasu palmitynowego. Jest mniej podatny na degradację w obecności światła i powietrza, co czyni go bardziej stabilnym i trwałym. Działa jako przeciwutleniacz, pomagając chronić skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
 • Magnez Ascorbyl Fosforan (MAP):
  Ta forma witaminy C jest również stabilna i łatwo przenika do skóry. MAP działa jako przeciwutleniacz, chroni skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i promuje produkcję kolagenu.
 • Sodium Ascorbyl Phosphate (SAP):
  Jest to także stabilna forma witaminy C. SAP jest delikatny dla skóry, a jednocześnie pomaga w walce z trądzikiem, redukując produkcję sebum i zapobiegając powstawaniu zaskórników. Jest również przeciwutleniaczem i może pomóc chronić skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV
 • Ascorbyl Glucoside:
  Jest to stabilna forma witaminy C połączona z glukozą. Ta forma jest łatwo wchłaniana przez skórę i jest mniej drażniąca niż kwas L-askorbinowy. Ascorbyl Glucoside działa jako przeciwutleniacz i pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
 • Tetra E
  to specyficzna forma witaminy C (kwasu askorbinowego), znana również jako Tetraizopalmitynian askorbylu. Jest to forma lipofilowa (rozpuszczalna w tłuszczach), co oznacza, że jest lepiej wchłaniana przez skórę niż tradycyjna witamina C, która jest rozpuszczalna w wodzie.

Najważniejsze właściwości Tetra Formy Witaminy C obejmują:

 1. Antyoksydacyjne działanie:
  Tetra Forma Witaminy C jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry.
 2. Wzmacnianie produkcji kolagenu:
  Witamina C jest niezbędna dla produkcji kolagenu, białka, które pomaga utrzymać skórę jędrną i elastyczną. Tetra Forma Witaminy C pomaga stymulować produkcję kolagenu, co przekłada się na poprawę wyglądu i kondycji skóry.
 3. Rozjaśnianie skóry:
  Tetra Forma Witaminy C pomaga zrównoważyć ton skóry i rozjaśnić przebarwienia, takie jak plamy starcze czy przebarwienia po trądziku.
 4. Ochrona przeciwsłoneczna:
  Witamina C pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, co przekłada się na mniejsze ryzyko uszkodzeń skóry spowodowanych słońcem.
 5. Wzmacnianie bariery skórnej:
  Witamina C pomaga wzmocnić barierę skórną, co pomaga skórze lepiej zatrzymać wilgoć i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Pamiętaj, że jak każdy składnik aktywny w kosmetykach, Tetra Forma Witaminy C może nie być odpowiednia dla wszystkich typów skóry, a jej efekty mogą się różnić w zależności od indywidualnej reakcji skóry. Zawsze dobrze jest skonsultować się z dermatologiem lub specjalistą od pielęgnacji skóry przed wprowadzeniem nowego składnika do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Jakie zastosowaliśmy formy witaminy C w kremie do twarzy?

W naszym kremie do twarzy zastosowaliśmy trzy formy witaminy C: Tetra E, MAP, Ascorbyl Glucoside - rozjaśniają przebarwienia, wspomagają produkcję kolagenu, działają przeciwstarzeniowo

Pozostałe surowce aktywne to:

 • Xeradin™ - intensywnie nawilża skórę, ogranicza utratę wody
 • kompleks rozjaśniający DARKOUT™ - redukuje przebarwienia i plamy pigmentacyjne, wyrównuje koloryt, odżywia, nawilża skórę i działa przeciwstarzeniowo
 • masło Shea - działa łagodząco, nawilżająco, regeneruje naskórek
 • masło mango
 • olej z nasion bawełny
 • olej z pestek winogron
 • ekstrakt z pietruszki, limonki, cytryny i aceroli

Czy witaminę C można stosować latem?

Tak, kosmetyki z witaminą C można stosować latem. Witamina C jest silnym antyoksydantem, który pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są generowane przez promienie słoneczne. Może również pomóc w naprawie uszkodzeń słonecznych, rozjaśnieniu skóry i zwiększeniu produkcji kolagenu, co przyczynia się do zdrowszej, młodszej cery.

Jednak istotne jest pamiętanie o tym, że niektóre formy witaminy C (jak kwas L-askorbinowy) mogą być niestabilne na świetle i powietrzu. Tak więc, te produkty najlepiej przechowywać w ciemnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach i stosować na noc, by uniknąć degradacji witaminy C przez promieniowanie słoneczne.

Ważne jest również pamiętać, że użycie kosmetyków z witaminą C nie zastąpi stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Należy nadal stosować krem z filtrem SPF, nawet jeśli używasz produktów z witaminą C. Fakt, że witamina C ma pewne właściwości ochronne, nie znaczy, że zapewnia wystarczającą ochronę przed promieniowaniem UV.

Kosmetyki z witaminą C - dla jakiej skóry?

Witamina C jest ogólnie uważana za bezpieczną i skuteczną dla różnych typów skóry. Może być stosowana zarówno przez osoby o suchej, normalnej, jak i tłustej cerze. Oto kilka korzyści, jakie witamina C może przynieść różnym typom cery:

 1. Dla skóry suchej:
  Witamina C działa jako silny antyoksydant i pomaga w odbudowie kolagenu, co może poprawić nawilżenie skóry suchej. Ponadto, może pomóc w wyrównywaniu kolorytu skóry i redukcji przebarwień.
 2. Dla skóry normalnej:
  Witamina C może pomóc w utrzymaniu zdrowej i promiennej skóry. Jej właściwości antyoksydacyjne mogą chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiskowe.
 3. Dla skóry tłustej:
  Witamina C może pomóc w regulacji produkcji sebum, co jest korzystne dla osób z tłustą cerą. Dodatkowo, może pomóc w zwalczaniu trądziku i zmniejszeniu widoczności porów.
 4. Kosmetyki z wit. C dla cery z przebarwieniami.

Kosmetyki zawierające witaminę C są często polecane dla osób z problemem przebarwień skóry. Witamina C, jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga w naprawie uszkodzeń skóry spowodowanych przez słońce, a także przeciwdziała procesom starzenia.

Witamina C ma właściwości rozjaśniające, co oznacza, że może pomóc w wygładzeniu i wyrównaniu kolorytu skóry. Jest to możliwe dzięki jej zdolności do hamowania produkcji enzymu tyrozynazy, który jest odpowiedzialny za produkcję melaniny. Melanina jest pigmentem, który daje skórze, włosom i oczom ich kolor. Gdy produkcja melaniny jest nierównomierna, może to prowadzić do powstawania przebarwień.

Jednak należy pamiętać, że rezultaty mogą się różnić w zależności od osoby i typu przebarwień. Niektóre przebarwienia mogą być trudniejsze do leczenia niż inne, a nawet najlepsze kosmetyki mogą nie dać pożądanych rezultatów bez dodatkowego leczenia dermatologicznego.

Niezależnie od wyboru, ważne jest również stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ ekspozycja na słońce może zwiększać przebarwienia i zapobiegać ich leczeniu.

POLECAMY

Produkt dodany do ulubionych