Tak, kosmetyki z kwasami AHA (kwasami alfa-hydroksylowymi) można używać latem, ale z pewnymi zastrzeżeniami.

Kwasy AHA, takie jak kwas glikolowy lub mlekowy, są bardzo skuteczne w eksfoliacji skóry, co pomaga zredukować drobne linie, zmarszczki, przebarwienia i inne oznaki starzenia. Jednak eksfoliacja usuwa górną warstwę skóry, która działa jako naturalna ochrona przed słońcem.

Oznacza to, że skóra może stać się bardziej wrażliwa na słońce po użyciu kosmetyków z kwasami AHA. W związku z tym, jeśli używasz tych produktów latem (lub o każdej porze roku, kiedy jesteś narażony na słońce), powinieneś również używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku ochronnym (SPF).

Czym są antyoksydanty w kosmetykach?

Antyoksydanty w kosmetykach to składniki, które pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki skóry, przyspieszając proces starzenia się. Powstają one na skutek ekspozycji na czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza i stres.

Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, zapobiegając tym samym uszkodzeniu skóry. Mogą również pomóc w regeneracji uszkodzonej skóry i wspierać produkcję kolagenu, co przekłada się na zdrowszą, młodziej wyglądającą skórę.

Czy w trakcie kuracji kwasami jest konieczna ochrona przeciwsłoneczna?

Tak, ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna podczas kuracji  kwasami, takimi jak peelingi chemiczne, które zwykle zawierają kwasy takie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy lub kwas trichlorooctowy. Te produkty mogą zwiększyć wrażliwość skóry na słońce, prowadząc do szybszego oparzenia, a nawet uszkodzenia skóry.

Podczas stosowania takich produktów i przez pewien czas po ich zastosowaniu (zwykle kilka tygodni), powinno się stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku ochrony (SPF 30 lub wyższy) i unikać bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie w godzinach szczytowego nasłonecznienia.

Ważne jest również, aby pamiętać, że ochrona przeciwsłoneczna jest ważna nie tylko w trakcie kuracji kwasami, ale powinna być elementem codziennej pielęgnacji skóry, aby zapobiegać starzeniu się skóry i ryzyku rozwoju raka skóry.

Co robi krem antyoksydacyjny?

Produkty zawierające antyoksydanty, posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe. Antyoksydanty stosowane w preparatach kosmetycznych chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego odpowiedzialnego za fotostarzenie się skóry oraz powstawanie przebarwień. Antyoksydanty to podstawa pielęgnacji przeciwstarzeniowej to doskonała terapia anti-age. 

Jakich antyoksydantów użyliśmy w naszej serii?

 • Śliwka kakadu
  znana także jako mirabelka Kakadu - jest rodzajem śliwki, która rośnie w Australii. Jest to owoc o wyjątkowo wysokiej zawartości witaminy C, co czyni go silnym antyoksydantem. Antyoksydanty są niezwykle ważne w kosmetyce, ponieważ chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników
  Kosmetyki zawierające ekstrakt ze śliwki Kakadu mogą przyczynić się do poprawy wyglądu skóry, zwiększając jej jędrność i blask, redukując zmarszczki i chroniąc przed szkodliwymi wpływami środowiska
 • Witamina E
  jest to naturalny antyoksydant, który pomaga w ochronie skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce
 • Witamina C
  jest także znana ze swojej zdolności do rozjaśniania skóry i redukcji plam pigmentacyjnych. Ponadto, witamina C pomaga w produkcji kolagenu, co przyczynia się do utrzymania skóry młodej i zdrowej.
 • Koenzym Q10
  jeden z najsilniejszych antyoksydantów, opóźnia starzenie się skóry i wygładza
 • Niacynamid
  witamina B3 - jest to antyoksydant, który pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników
 • Kwasy AHA
 • tzw. kwasy owocowe - glikolowy, jabłkowy, winowy, które doskonale złuszczają, rozjaśniają przebarwienia, stymulują produkcję kolagenu, spłycają drobne zmarszczki
 • Ekstrakt z papai
  który działa łagodnie złuszczająco i wygładzająco
 • Kwas hialuronowy
  dodatkowo jest silnym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki chroniąc skórę przed degradacją komórkową oraz zapobiega powstawaniu podrażnień. Wzmacnia również barierę skórną, co sprawia, że powierzchnia skóry staje się bardziej miękka i jedwabista w dotyku

REKOMENDACJA

Czy wiesz, że stres oksydacyjny przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry i utrudnia procesy naprawcze? Wybierając kosmetyki z antyoksydantami ochronisz skórę przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna i może reagować na różne składniki w różny sposób. Dlatego zawsze warto przetestować nowy produkt na małym obszarze skóry, zanim zaczniesz go regularnie stosować.

POLECAMY

Produkt dodany do ulubionych