Parabeny w żelach do higieny intymnej

Propylparaben, Methylparaben, Butylparaben, Izobutylparaben, Benzylparaben – są to estry kwasu p- hydro-ksybenzoesowego o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. W kosmetykach stosowane są jako konserwanty, które przedłużają termin ważności. Parabeny szczególnie łatwo przenikają przez skórę w okolicach pachwin, piersi i narządów rodnych. Należy unikać wcierania balsamów z parabenami w piersi, żeli i pianek do higieny intymnej.

SLS, czyli laurosiarczan sodu, czyli substancja pianotwórcza kosmetyków

To dzięki SLS używane przez nas szampony i płyny do kąpieli tak ładnie się pienią. Składnik ten może wywoływać podrażnienia skóry i zaburzać wydzielanie łoju. SLS powoduje często przesuszenie skóry, podrażnia, wysypkę lub świąd oraz zapalenie spojówek, jeśli dostanie się do oczu.

Parafina, oleje mineralne, wazelina, wosk ziemny – czyli pochodne z oczyszczonej ropy naftowej

Substancje te zatykają pory, powodują powstawanie zaskórników, krostek itp. Ze względu na niski koszt parafina jest najczęściej stosowanym składnikiem jako baza kremów czy balsamów. Tworzy ona skuteczną blokadę na skórze, przez co pozostałe składniki aktywne zawarte w danym kosmetyku nie przenikają wewnątrz skóry. Doskonale wygładza powierzchnię skóry, stąd przekonanie, że po jej zastosowaniu skóra staje się bardziej gładka i napięta. Niestety skóra na skutek parafiny czy olejów mineralnych szybciej się przesusza i starzeje.

Groźne silikony

Stosowane są w kremach, balsamach, pudrach, szamponach czy odżywkach do włosów. Kosmetyki z silikonami łatwiej rozsmarowują się na naszej skórze i nakładają na włosy. Mogą jednak powodować podrażnienia skóry i zaostrzać objawy trądziku.

Triclosan  w kosmetykach do cery trądzikowej

Zbyt często stosowany może nasilać trądzik i powodować nowotwory skóry. Stosowany przez kobiety w ciąży ma działanie toksyczne na zarodek lub płód, dlatego należy unikać go w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jak zatem zminimalizować ilość trujących składników w kosmetykach, które używamy na co dzień? Polecamy stosowanie naturalnych kosmetyków produkcji Stara Mydlarnia, które pomogą nam w zachowaniu urody, i co najważniejsze, będą bezpieczne dla naszego organizmu.